İade Politikası nedir?

Ürünlerinizi siparişinizi teslim aldıktan sonra 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz. İade ettiğiniz ürünlerin sadece orijinal durumda, giyilmemiş, yıkanmamış veya kusurlu olmamasını rica ederiz. Ne yazık ki, bu gereksinimleri karşılamayan iadeleri kabul edemiyoruz.

İade nakliye masrafları alıcıya aittir. Teslim alma tarihinden itibaren 14 gün içinde yapılan iadelerde, orijinal nakliye ücreti hariç olmak üzere orijinal ödeme yöntemine tam bir geri ödeme yapılacaktır.

Bir Öğeyi İade Etmek İçin

  • Lütfen info@aleplaur.com e-posta adresimiz aracılığıyla bir iade talebi gönderin.
  • Lütfen sipariş numaranızı ve iade nedeninizi belirtin.
  • Talebinizi inceleyeceğiz ve onaylandıktan sonra size bir iade yetkisi vereceğiz ve size e-posta yoluyla iadeniz için posta adresini vereceğiz.
  • Tüm ürünler kullanılmamış ve orijinal ambalajında teslim edilmelidir. AlepLaurel, iade yoluyla kaybolan veya hasar gören ürünlerden sorumlu değildir.

Önemli bilgi:

  • İade etmek istediğiniz ürünleri orijinal ambalajında, hasarsız ve kullanılmamış olarak paketleyip göndermeniz gerekmektedir.
  • Kırılabilir ürünleri iade ederken orijinal koruma malzemeleri (strafor, balonlu naylon, koli) ile paketlemeniz gerekmektedir. Bu nedenle, nakliye sırasında meydana gelebilecek herhangi bir hasardan müşteri sorumludur.
  • Hijyene duyarlı ürünler kullanılmamalı, koruma bantları ve etiketleri çıkarılmamalıdır.
  • Ürününüzün iade koşullarına uygunluğu kontrol edildikten sonra tarafınıza e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır. E-postanıza gönderilen onay mesajından itibaren 3-5 iş günü içerisinde iadeniz yapılacaktır.
  • Öğeler iade koşullarına uygun değilse; ilgili ürün adresinize kargo ile ücretsiz olarak geri gönderilecektir.

Değişim Politikası nedir?

Maalesef takas sunamıyoruz. Ürününüzü siparişinizi teslim aldıktan sonra 14 gün içinde iade edebilir ve yeni ürününüzü yeniden sipariş verebilirsiniz.​

İade Ücretsiz mi?

Geri ödeme için iade nakliye masrafları AlepLaurel tarafından karşılanmaz veya karşılanmaz ve alıcının sorumluluğundadır.

Ya Aldığım Ürün Hasarlıysa?

Bunun asla olmayacağını ummamıza rağmen, hatalı veya hasarlı bir ürün alırsanız, lütfen info@aleplaur.com adresine e-posta göndererek bize bildirin, sorunu çözmenize yardımcı olacağız.

İademin İşlenmesi Ne Kadar Sürer?

İadeleri mümkün olduğunca çabuk işlemeye çalışıyoruz. Öğeyi aldıktan sonra, iade yetkisinden geçecektir. İade kabul edildikten sonra geri ödeme için hazır olacaktır.

Satın alma işlemi için ödeme yöntemine paranızı iade edeceğiz. Geri ödeme yapıldığında bir e-posta bildirimi alacaksınız. Geri ödemenin çevrimiçi ekstrenizde görünmesi bankanıza bağlı olarak 3-5 iş günü sürebilir.